Publikacja na stronie: niedziela, 21 lipca 2019r. Czytano: 1856 razy
Test na obecność chlamydiów.
Chociaż pisałem już wiele razy o dużych problemach gołębi młodych z drogami oddechowymi, to jeszcze raz skupię się na tym temacie ze względu na jego aktualność. Minione tygodnie pokazały, że o tej porze roku, choroby dróg oddechowych w swej klasycznej formie (z typowymi i znanymi objawami jak łzawiące oczy, rzężenie, szare i mokre nosy) stanowią jedną z najpoważniejszych dolegliwości o tej porze roku.
Podczas gdy jakiś czas temu problemy te nie były tak poważne, a mimo to wpływały negatywnie na sprawność gołębi, to obecne infekcje utrudniają życie całym stadom. Wymienione wyżej objawy chorobowe znacznie utrudniają życie gołębiom i wpływaja niekorzystnie na ich ogólne samopoczucie. Jeśli jednak choroba rozprzestrzeni się na inne narządy, wywołując np. zapalenie worków powietrznych, trzeba się liczyć z bardziej ostrymi objawami, z brakiem apetytu, złym wyglądem odchodów i utratą masy ciała. Choroba rozprzestrzenia się dość szybko i przenosi z pojedynczych osobników na całe stado.
[…]
Niezwykle ważna jest dezynfekcja wszystkich gołębników oraz sprzętów, mająca na celu usunięcie zarazków z całego otoczenia gołębi. Tylko w ten sposób ma się szansę na całkowite wyeliminowanie chlamydiów i uniknięcie kłopotów w następnym sezonie lotowym. Zdarza się bowiem, szczególnie wtedy, gdy nie choruje całe stado ale pojedyncze gołębie, że hodowca lekceważy problem i nie obejmuje leczeniem wszystkich gołębi.
Zarazki w stanie uśpionym, pozostają w stadzie infekując gołębie, ale nie wywołując widocznych objawów. Z całą mocą atakuje potem w następnym sezonie wywołując poważne problemy.
Nierzadko chlamydia żyją w stadach gołębich przez wiele lat, dbając o systematyczny spadek sprawności i wyczynowości stada. Jeśli rzeczywiście hodowca nie chce objąć terapią w okresie głównego pierzenia wszystkich gołębi, musi się zdecydować na kuracje indywidualne, natomiast pozostałym gołębiom podawać środki podnoszące naturalną odporność organizmu, np. Alvimun-T. Ale po zakończeniu pierzenia musi nastąpić leczenie całego stada.
Autor: Rene Becker
Cały artykuł dostępny # 7/2019.
Powrót:
Przeczytaj także
- Poprzedni art: Jak długo wdowiec może utrzymać formę?
- Następny art: Jakimi kryteriami kierować się zakładając gołębnik młodych?