Publikacja na stronie: poniedziałek, 12 sierpnia 2019r. Czytano: 1219 razy
„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem!”
To zdanie powtarzał Hipokrates swoim uczniom już w czasach antycznych. A jak to wygląda dziś? Jaką część naszego codziennego pożywienia można określić mianem lekarstwa i jaka jest jakość tego pożywienia?
Temat odżywiania jest niezwykle ważny nie tylko dla nas ludzi. Także nasze gołębie wymagają zrównoważonego odżywiania ze względu na niezwykle duże obciążenia fi zyczne i psychiczne, jakich doświadczają w czasie lotów konkursowych. Tylko zrównoważone żywienie pozwoli im na pokonanie trudów lotu bez utraty masy mięśniowej i substancji organicznej. Ponieważ w przypadku gołębi, inaczej niż w przypadku ludzi, brakuje wyczerpujących badań naukowych w dziedzinie fi zjologii żywienia, wszelkie rady i zalecenia opierają się na wieloletnim doświadczeniu. Mimo to wielokrotnie ogarniają nas wątpliwości, szczególnie wtedy, gdy kilku hodowców przykuwa uwagę wysokimi wynikami, podczas gdy cała reszta osiąga dość marne rezultaty. W przypadku ludzi światowe organizacje zdrowotn ...
[...]
Gołębie zimą jedzą więcej niż latem, ponieważ muszą poprzez dostarczaną energię (karmę) regulować temperaturę ciała.
Pozostańmy przy gołębiach, tak jak przy samochodach, na dystansie 500 km. Przed każdym lotem żywimy gołębie tak, by były w optymalnej formie. Ale mamy taką karmę, gdzie 100 gramów zawiera 100 kcal, oraz także taką, gdzie 100 gramów to 200 kcal. Znamy to na przykładzie orzechów czy łuskanego słonecznika, które ze względu na dużą zawartość tłuszczu dostarczają dwa razy więcej energii niż ta sama ilość zboża. Podobnie jest z nasionami czy żółtym serem, który też zawiera 50-60% tłuszczu. Lata temu przedwcześnie zmarły Jürgen Salm opublikował reportaż, w którym opisywał zależność między dostarczanym organizmowi tłuszczem a dystansem.
[...]
Cały artykuł dostępny # 8/2019
Powrót:
Przeczytaj także
- Poprzedni art: Sokół wędrowny ściga swoją ofiarę
- Następny art: Gołębnik a sukcesy lotowe