Baner

Portal dla Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: piątek, 15 czerwca 2018r.    Czytano: 1382 razy

Mistrzowie Oddziału Tychy w lotach gołębi rocznych i młodych 2015 - Henryk i Artur Świtała

Hodowla Świtałów to miejsce, w którym niemożliwe stało się możliwe... Po roku lotowania zdobyli kilka tytułów mistrzowskich w oddziale.

Tak właśnie! W 365 dni dokonali tego, czego niektórzy nie mogą osiągnąć po 30 latach pracy z gołębiami. Czytając powyższe stwierdzenia wielu hodowców zapewne pomyśli : ?na pewno mają tam słabą konkurencję i do tego sporo szczęścia?. Nie! Mają mocną konkurencję. W rejonie X Pszczyna, do którego należą, lotują m.in. Grzegorz Lazar (Mistrz i Wicemistrz Polski w lotach gołębi młodych 2015), Mieczysław Glandys i Władysław Świękała. Jednak panowie Artur i Henryk posiadają wysokiej klasy gołębie, nowe gołębniki, zapał i cierpliwość do hodowli oraz dobrej jakość karmę i produkty. Czyli wszystko czego potrzeba, by stać się mistrzem. Niby takie proste, a często niewykonalne. Zatem czy możliwym jest zostać MISTRZEM w PIERWSZYM ROKU prowadzenia własnej hodowli? Jak widać można. Dowodem tego jest hodowla Henryka i Artura Świtałów z oddziału Tychy, którą miałam zaszczyt niedawno odwiedzić.

Początki własnej hodowli czyli: co działo się rok temu?

Można powiedzieć, że ojcem chrzestnym naszej hodowli jest Wiesław Tokarczyk. Nabyliśmy od niego w sumie pięćdziesiąt gołębi lotowych i tych przeznaczonych do rozpłodu. Nasze najlepsze lotniki pochodzą z hodowli Wiesława.

Nabyliśmy też ptaki od Wiesława i Przemka Mielczarek z oddziału Kłobuck. Materiał pochodzący z tej hodowli dobrze sprawdził się w naszej hodowli. Wydaje mi się, że za dwa lata będziemy mieć z nich pociechę. Posiadamy też ptaki z linii Vandenabeele od Czesława Kurzawy z Torunia.

Posiadamy również ptaki od drużyny K.T.B. Owczarek z Tarchałów Wielkich z linii Fineke.

Strzałem w dziesiątkę było nabycie młodego po parze: syn ?Klampera? x córka ?Klampera? w czystej linii Louis Aadriaenssen, który zdobył 18 razy pierwszy konkurs i 49 konkursów w ciągu trzech lat.

Generalnie nasza hodowla oparta jest na płowym ?808? z hodowli Karola Paszka z Ustronia i Engelsie ?231? z hodowli Tadeusza Nowaka z oddziału Prudnik.

Pierwszy rok prowadzenia hodowli

Jak już wcześniej wspominałem w lotach gołębi młodych wzięły udział tylko gołębie, które były sprowadzone. W pierwszy roku mojego lotowania połączyłem 25 par gołębi.

Dodatki do wody

Generalnie staram się, aby moje ptaki jak najczęściej miały dostęp do czystej wody. Dlatego jeśli chodzi o preparatu wspomagające formę i zdrowie wolę podawać je na karmę. W niedzielę podaję do wody elektrolit ?Bioelektrolix? z firmy Elita, we wtorek i czwartek podaję wyciąg z brodaczki ?Usne Gano?. W środę podaję wyciąg z kory wierzby.

Bardzo uważam na to, aby woda była świeża, szczególnie w letnie, upalne dni. Wówczas zmieniam wodę nawet kilka razy dziennie. Z tego względu mam dwa komplety pojników. Kiedy jedne suszą się po umyciu, w drugich mogą już pić, tak aby ciągle miały dostęp do świeżej wody.

Dodatki do karmy

  • Niedziela: popołudniu podaję ?Magnez + L-karnityna?.
  • Poniedziałek: ?Gatrofix? + mikstura własnej roboty + ?Adeno-Coli Stop?
  • Wtorek: ?Sedochol? (rano) oraz ?Adeno-Coli Stop? (wieczorem) ? karma zwilżona olejem
  • Środa: nalewka z propolisu (własnej roboty)
  • Czwartek:? Żelazo-Komplex?, ?Magnez + L-karnityna? oraz przy dłuższych lotach zamiennie Dynamix lub Turbo-mix 4
  • Piątek: ?Dynamix? lub ?Turbo-mix 4?. Karmę zwilżam ?Vital-Zell? lub ?Immuno-Zell? lub ?Olej Extra Energia?.
  • Sobota: karma bez dodatków
  • Antybiotyki podczas sezonu lotowego młodych

Staram się nie podawać młodym profilaktycznie żadnych antybiotyków. Uważam, że jeśli chodzi o trichomononadozę, to naturalny wyciąg z brodaczki wystarcza, aby zapobiec chorobie.

Problem z chorobą adeno-coli?

Aby zabezpieczyć młode przed adeno-coli, tydzień przed pierwszym lotem konkursowym przeprowadzam kurację naturalnym produktem ?Adeno-Coli Stop? z firmy Elita. Podaję go przez 7 dni rano i wieczorem. Potem w czasie sezonu lotwego podaję go dwa razy w tygodniu.

Jeśli jednak choroba wybuchnie (tak jak w zeszłym roku) podaję antybiotyki. W tym roku jednak gołębie wykazywały jedynie bardzo delikatne objawy choroby. Przeszedłem więc na karmę super dietę i zakwaszałem wodę. To wystarczyło. Objawy ustąpiły i w ciągu 5 dni gołębie były już zdrowe.

Diagnostyka i badanie gołębi starych

Gołębie stare badam częściej niż gołębie młode - aż trzy razy w roku. Poddaje je badanie miesiąc przed sezonem lotowym, aby mieć czas na ewentualne leczenie (tak jak w przypadku gołębi młodych). Potem badam je po szóstym locie. Co roku specjalnie zabijamy jednego gołębia, aby przeprowadzić jego sekcję zwłok. Przeprowadzamy badanie kału, krwi i jego narządów, które mogły być zainfekowane.

Jakich błędów powinni wystrzegać się inni hodowcy?

Ze swojego doświadczenia widzę jakich błędów należy unikać.

Po pierwsze jest to przekarmianie gołębi. Gołąb musi być głodny, mieć apetyt, a karma nie może zostawać w karmniku. W moim gołębniku panuje dyscyplina. Często nawet nie mam czego zsypywać z karmnika, bo po krótkiej chwili wszystko jest zjedzone. Ich apetyt jest też oznaką zdrowia i formy. Karmienie jest dla mnie rytuałem. Zawsze muszę być przy gołębiach i nie odejdę dopóki one nie zjedzą. Niektórzy nasypią karmy ?jak świniom do koryta? i idą dalej. To nie chów tuczników, tylko sport, w którym trzeba być dobrym obserwatorem. W czasie karmienia można odczytać z zachowania gołębi co się z nimi dzieje, co im dolega lub co któremu brakuje. Wiadomo, że to wszystko wymaga czasu, ale na wynik trzeba pracować.

Po drugie ważna jest profilaktyka zdrowotna. Dużym błędem jest nie przeprowadzanie badań gołębi. Podawanie antybiotyków w ciemno, ma odwrotne efekty.

Po trzecie, ważna jest cierpliwość. Gołębi uczą hodowców pokory. Jeśli dana para rozpłodowa daje młode, które nie sprawdzają się w lotach, to nie znaczy, że trzeba je od razu usunąć. Należy spróbować połączyć je z innymi partnerami.

Jeśli chodzi o nabywanie gołębi, to najlepiej kupić je od hodowcy, który od lat lotuje w czołówce oddziału. Wcale nie musi być to mistrz.

Jakości gołębi nie jest bez znaczenia. Zawsze powtarzam: ?lepiej kupić dwa gołębie z wysokiej półki niż 20 średniej jakości?.

Wyniki sezonu 2015:

LOTY GOŁĘBI DOROSŁYCH
Okręg Katowice:

32. Przodownik w kat. ? B? (lotowane były tylko gołębie roczne)

Oddział Tychy:

  • Mistrz w lotach gołębi Rocznych
  • I Najlepszy Lotnik Oddziału (PL-0162-14-2462)
  • III Najlepszy Lotnik Oddziału (PL-0163-14-6189)
  • VII Najlepszy Lotnik Oddziału (PL-0163-14-6655)
  • IX Najlepszy Lotnik Oddziału (PL-0163-14-6188)

LOTY GOŁĘBI MŁODYCH
Okręg Katowice:

19. Przodownik w kat. ? A?

Rejon Pszczyna:

VIII Przodownik

Oddział Tychy 0163:

  • Mistrz w kat. ?10/20?
  • Mistrz w kat. ?10/40?
  • I Najlepszy Lotnik Oddziału (PL-0163-15-3715)
  • XI Najlepszy Lotnik Oddziału (PL-0163-15-3728)

Kontakt:
Henryk i Artur Świtała
ul. Jaskółcza 15a
43-100 Tychy
e-mail: hp.henpol@gmail.com
tel.: Henryk Świtała +48 500 201 303, Artur Świtała +48 517 899 421

autor: Nicole Nowak

Całość dostępna w 1. numerze 2016 miesięcznika ?Złoty Gołąb?


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Portal “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp