Baner

Portal dla Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.    Czytano: 27 razy

Profilaktyka gołębi pocztowych

Szczepienia gołębi stanowią narzędzie pozwalające ochronić gołębie przed niekorzystnym oddziaływaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Zwierzęta należy szczepić przeciwko patogenom, dla których nie ma leczenia przyczynowego i mimo leczenia powodować mogą spore straty.

Jak przygotować gołębie do szczepienia?

Gołębie muszą być zdolne do szczepienia, tj. zawsze wskazane jest wcześniejsze zbadanie, czy gołębie są w stanie zdrowia do zaszczepienia. Ponadto zdecydowanie ma sens dodawanie pewnych substancji, które są coraz bardziej potrzebne w kontekście treningu odporności po szczepieniu.

Schemat szczepień

Szczepienie ptaków dorosłych zaleca się przeprowadzić w okresie zimowo-wiosennym. W tym czasie powinno się zastosować szczepionkę RP Vacc oraz na salmonellozę i ospę. Samo szczepienie powinno przypadać na okres 3 tygodni przed parowaniem (optymalny okres pozwalający na wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał). Zabiegu powinno się dokonywać przy dodatniej temperaturze, a ogrzaną wcześniej szczepionkę należy przed użyciem dokładnie wymieszać. Szczepienie brudnymi igłami lub szczepionką zbyt zimną skutkować może powstaniem w miejscu wakcynacji odczynu zapalnego otorbiającego antygen szczepionkowy. W przypadku występowania ujemnych temperatur należy szczepione ptaki przenieść do pomieszczenia o dodatniej temperaturze, w którym powinny być przetrzymywane przez całą noc.

Profilaktyka

Pierwsze szczepienie młódków powinno odbywać się w wieku między 4, a 5 tygodniem życia z zastosowaniem szczepionki RP Vacc. Po upływie 3-4 tygodni od pierwszej immunizacji, czyli pomiędzy 8-9 tygodniem życia gołębie powinno się doszczepić tą samą szczepionką. Podczas drugiego szczepienia można zaszczepić je również na ospę. Po kolejnych 3 tygodniach należy zaszczepić przeciwko salmonellozie. Takie postępowanie bardzo dobrze sprawdza się w praktyce, jednakże należy pamiętać, by w tym czasie nie pozostawić ptaków nieszczepionych w stadzie. Młódki gołębi pocztowych powinny odbyć cały program szczepień do połowy lipca, co uzależnione jest od terminów lotów konkursowych. W przypadku gołębi rasowych, ostatnie szczepienia z reguły mają miejsce w drugiej połowie sierpnia, lub na początku września (o ile ptaki nie są w fazie intensywnego pierzenia). W stadach, w którym stwierdza się problemy z drogami oddechowymi gołębi można również stosować szczepionkę skojarzoną zawierającą antygeny herpeswirusa gołębi.

Po jakim czasie od szczepienia zaczyna działać szczepionka?

Tak zwana serokonwersja trwa 14 dni, czyli po 14 dniach jest wystarczająca ilość przeciwciał do ochrony przed infekcją. Niemniej jednak przełom w ochronie przed szczepieniami może nastąpić po pierwszym szczepieniu. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne podwójne szczepienie. Bardzo ważne jest również, aby nie polegać tylko na jednym szczepieniu. Jest to dość powszechne wśród wielu hodowców. Pierwotna immunizacja z utworzeniem komórek pamięci jest zakończona dopiero po drugim szczepieniu. Po jednorazowym szczepieniu poziom przeciwciał ponownie spada po kilku tygodniach i możliwe jest zakażenie.


Powrót:

O nas

Portal “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp