Baner

Portal dla Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: środa, 6 listopada 2019r.    Czytano: 2592 razy

O układzie kostnym

Od jakiegoś czasu wspólnie rozważamy różne kwestie dotyczące ciała gołębia. Rozmawialiśmy już na temat oka, skrzydła i mięśni. Myślę, że teraz jest dobry czas, by krótko zatrzymać się przy temacie układu kostnego. My hodowcy lubimy gołębie, które sprawiają wrażenie silnych. Jak to sprawdzić? Można to zrobić bardzo szybko.

Trzeba tak chwycić gołębia, by kciuk znajdował się na jego grzbiecie a reszta palców na brzuchu. Poprzez mniejszy lub większy nacisk na ciało gołębia można odczytać kondycję jego układu kostnego. Jeśli odnosimy wrażenie, że mamy między palcami spójne i zwarte ciało, to możemy być pewni, że układ kostny jest w najlepszym porządku. Jeśli ciało nie jest zwarte i ustępuje pod naciskiem, mówi się, że gołąb jest „mięczakiem”. Taki test nie jest miarodajny i nie ma większego sensu w przypadku gołębi młodych, ponieważ ich szkielet w znacznej mierze składa się jeszcze z chrząstki. Potrzebuje jeszcze rozwoju i dojrzałości. Ciało gołębi określanych mianem „mięczaków” sprawia wrażenie, jakby poluzowały się w nim  jakieś śrubki, jakby coś nie grało w tej maszynie. Ma swoje wady, czegoś w nim brakuje. Połączenia poszczególnych części składowych układu kostnego nie są perfekcyjne. I nie zdziwcie się teraz, jeśli powiem, że te połączenie to nic innego jak powietrze, które gołąb wdycha. Teraz pewnie każdy zrozumie, dlaczego pisząc wcześniej o cechach dobrego gołębnika położyłem taki nacisk na dobry i sprawny system wentylacyjny. Zrozumiecie to jeszcze lepiej, gdy dodam, że cały układ kostny stanowi jedną dziesiątą całego ciała gołębia. Pewnie pamiętacie, że układ mięśniowy stanowi połowę masy ciała. Układ kostny nieznacznie mniejszą część. Ta niska waga szkieletu wynika z tego, że kości gołębia są puste w środku, są pneumatyczne. Płuca gołębia są małe, trudno więc wytłumaczyć, skąd taka wydajność i aktywność oddechowa.

[...]

Obraz:

Kilka słów na temat siły napędowej gołębi pocztowych i ich równowagi Można powiedzieć, że silnikiem gołębi pocztowych jest ich serce. Trudno w to uwierzyć, ale serce gołębia jest bardzo małe, stanowi jedną setną całej masy ciała gołębia. To oznacza, że serce musi pracować perfekcyjnie, żeby osiągnąć prędkość nowoczesnego samochodu, czyli ponad 100 km/h. Temperatura ciała gołębia jest dość wysoka i wynosi 42oC. Krew będąca paliwem dla gołębia, jest bogata w czerwone ciałka, które bardzo skutecznie wchłaniają tlen. To oczywiście oznacza, że oddychanie gołębia przyjmuje bardzo duże tempo i wyjaśnia, dlaczego serce gołębia bije tak szybko. Liczba uderzeń serca to od 200 do 400 uderzeń na minutę. Granica dolna to stan spoczynku gołębia, a górna to pełna aktywność w czasie lotu. Przy takiej wysokiej aktywności oddechowej ważne jest to, by do płuc docierało możliwie czyste powietrze.

Gardło gołębia wyposażone jest w specjalne narządy obronne jak gruczoły i kosmki, które filtrują wdychane powietrze.

Teraz jest już jasne, dlaczego gołąb musi mieć zdrowe gardło. A zdrowe gardło jest różowe, czyste, bez śluzu, wyposażone w kosmki (= filtry) z niezbyt dużym przełykiem. Niedokrwistość to dla gołębia duży problem. Najważniejszą przyczyną tej choroby oprócz złego żywienia jest brak żelaza w krwi. Gołębie, które mieszkają w regularnie otwieranym gołębniku, potrafią nadrobić te niedobory wylatując w pola. Dla gołębi siedzących cały czas w gołębniku, szczególnie gołębi zarodowych, nie jest to takie łatwe. Gołębie cierpiące na anemię szybko się męczą, są apatyczne i bez życia. Uwagę trzeba zwrócić na wdowców, którzy ze względu na stosowaną metodę lotową spędzają większość czasu w gołębniku. Jeśli są żywione prawidłowo, nie ma problemu, ponieważ gołębie potrafią stworzyć odpowiednie rezerwy.

[...]

Dobry hodowca przeprowadza więc inspekcję regularnie przed każdym lotem. Ważne jest przede wszystkim to, jak szybko gołąb regeneruje się po krótkim czy długim locie.

Szybka regeneracja jest dowodem na to, że gołąb jest w dobrej kondycji fizycznej i że jego narządy funkcjonują bez zarzutu.

Każdy hodowca chciałby powiedzieć, że posiada prawdziwe zdrowe gołębie rasowe.

 

Cały artykuł jest dostepny w 11/2019.


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Portal “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp