Baner

Portal dla Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: piątek, 4 października 2019r.    Czytano: 2848 razy

Rola mięśni i oka u gołębia

Czy to nie dziwne, że na temat mięśni prawie w ogóle się nie mówi? Teoria skrzydła i oka wywołały już niejedną burzę, a na temat teorii mięśni w ogóle się nie mówi. Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć patrząc na liczbę artykułów dotyczących tego tematu ukazujących się w fachowej prasie.

[...]

Wszędzie tam, gdzie liczy się na sukcesy sportowe, potrzebni są umięśnieni atleci z odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi. To pierwszy warunek. Poprzez trening można te predyspozycje udoskonalić, rozwinąć i doprowadzić do optymalnego poziomu. Jeśli jednak nie ma tych predyspozycji, żaden trening nie pomoże. Jeśli dany osobnik nie dysponuje odpowiednią muskulaturą, to trudno ją rozwijać nawet poprzez najlepszy trening. Jeszcze raz spojrzałem do moich notatek prowadzonych na zajęciach z zoologii. Chciałbym teraz przytoczyć kilka z nich nie zagłębiając się zbyt mocno w szczegóły. Pamiętam rozmowę prowadzoną końcem 1958 r. z belgijskim specjalistą od długiego dystansu. Miała ona miejsce w Hertogenbosch na wystawie mistrzów długiego dystansu. Miałem okazję wzięcia do ręki sześciu jego gołębi i zdziwiłem się, że rozpoznaję w nich typ gołębi Janssen z Aarendonk.

 Mój rozmówca to potwierdził. „O zobacz! Ten gołąb to prawdziwy mięśniak z bogatą i silną muskulaturą. ...

[...]

Obraz:

Jak pracują mięśnie

Nie miałoby większego sensu intensywne zajmowanie się budową mięśni, gdyby chodziło tylko o ich pracę. Każdy wie, że mięśnie są obok skrzydeł i nóg ważnymi narządami ruchu. Dla nas hodowców gołębi ważna jest jeszcze jedna rzecz, a mianowicie właściwe i rozsądne żywienie. Bo jakby to nie brzmiało dziwnie muskulatura i żywienie są ze sobą ściśle powiązane.

A może nie brzmi to dziwnie, bo przecież tam gdzie energia tam musi być i paliwo. Jeśli chodzi o atletyczne wyniki, prawidłowe żywienie jest niezbędne. Mięśnie funkcjonują poprzez skurcze, które wprawiają poszczególne części organizmu w ruch. Każdy mięsień składa się z dużej liczby podłużnych szpulowych komórek mięśniowych, których protoplazmatyczna zawartość, zwana sarkoplazmą, zawiera przede wszystkim glukozę, tłuszcze i hemoglobinę. ...

[...]

Mięśnie piersiowe

Jak już wspominałem komórki mięśniowe wypełnione są sarkoplazmą, której zawdzięczają swoje czerwone zabarwienie. Im więcej czerwonego koloru, tym większa siła mięśni. Barwa czerwona oznacza jednocześnie siłę. Nic więc dziwnego, że dziko żyjące zwierzęta mają silnie czerwone mięśnie, czego nie można powiedzieć o zwierzętach domowych. Tu bez wątpienia wchodzi w grę jeszcze trening. Muskulatura stanowi dużą część ciała gołębia, a właściwie jej ciężar to połowa masy całego ciała. Nie będę opisywał wszystkich mięśni, ale ograniczę się do dwóch największych i najważniejszych, czyli do dużym i małym mięśniu piersiowym. Wiedząc, że te mniejsze są jaśniejsze niż te duże, od razu wiadomo, które są silniejsze. Pisząc o lotach wspominałem o unoszeniu i opuszczaniu skrzydeł w trakcie lotu. Za unoszenie skrzydła odpowiedzialny jest mały mięsień piersiowy.

Ponieważ dobrze zbudowana chorągiewka pióra dobrze przepuszcza powietrze, łatwo zrozumieć, że przy dobrym skrzydle praca małego mięśnia piersiowego nie jest zbyt ciężka. ...

[...]

Żeby zbadać muskulaturę, trzeba położyć lewy kciuk na grzbiecie gołębia.

Można lekko naciskać, ale nie za mocno, bo wtedy gołąb napręży swoje mięśnie, co na pewno zakłóci wynik badania. Koniuszkami czterech palców lewej ręki szukamy teraz mięśni wzdłuż mostka przesuwając lekko palce w górę i w dół. Robiąc to regularnie nabierzemy takiej wprawy, że nietrudno będzie nam wyszukać wśród gołębi najlepiej umięśnionych atletów. Ta metoda klasyfi kacji jest bardzo pomocna przy jesiennej selekcji. Po lotach taka inspekcja mięśni może przynieść tylko korzyść. Można dowiedzieć się wiele na temat możliwości i formy gołębia. Mam nadzieję, że po tych trochę naukowych wywodach każdy hodowca odczuje trochę więcej radości z posiadania swoich umięśnionych atletów i potrafi  właściwie ocenić ich wartość. ...

[...]

Oko w oko

Mówi się, ze patrząc w oczy można dostrzec serce i duszę. W wielu mistrzowskich gołębnikach obserwowałem silny związek między hodowcą a jego gołębiami. Często mówi się, że gołębie są jak ludzie, że potrafi ą porozumiewać się ze swoim hodowcą, że są inteligentne, że z ich oczu można wyczytać wszystko, co się z nimi dzieje. Mówimy że oczy są zwierciadłem duszy. Ale duszy trzeba posłuchać z wyczuciem, bo mówi swoim językiem.

Rozumiesz teraz drogi czytelniku, że oko ma dla mnie dużą wartość? Ma ono wiele do powiedzenia i można z niego wiele wyczytać, nie mówiąc ani słowa i nie wykonując żadnego gestu.

[...]

Oko gołębia mówi hodowcy wiele na temat jego kondycji i formy, jego inteligencji i sprytu, jego witalności i siły woli. Czasami pokazuje także słabą formę i kondycję, wtedy jest matowe i bez blasku, a gdy traci intensywność koloru wskazuje na pewien regres w całej linii. Oko gołębia najlepiej obserwować z bliska. Na środku oka widać źrenicę. Jej kolor musi być intensywnie czarny i błyszczący. Jeśli jest matowa i nie ma błysku, wskazuje na brak formy gołębia, a nawet na chorobę. ...

[...]

Cały artykuł dostępny w #10/2019

 


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Portal “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp