Baner

Portal dla Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: poniedziałek, 12 sierpnia 2019r.    Czytano: 1701 razy

Gołębnik a sukcesy lotowe

Hodowla gołębi pocztowych ukierunkowana jest na wynik. Celem hodowców jest wyhodowanie sprawnych, wyczynowych gołębi i doprowadzenie ich do osiągania sukcesów poprzez mądrą opiekę i mądrą hodowlę. Hodowca chcący uczestniczyć w lotach konkursowych musi swoim gołębiom stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju i pomóc im w osiąganiu dobrych wyników lotowych.

Pierwszym takim warunkiem jest dobry i odpowiedni gołębniki. Mówiąc dobry mam na myśli gołębnik, w którym gołębie są zdrowe i dobrze się czują, a mówiąc odpowiedni myślę o gołębniku, który można łatwo i szybko wyczyścić. Zanim przejdę do konstrukcji i budowy, chciałbym wspomnieć o kilku aspektach, które trzeba uwzględnić przy budowie gołębnika. Dobry gołębnik to gołębnik suchy, z ustawiczną cyrkulacją świeżego powietrza i stałą temperaturą. Idealne warunki mają gołębie np. w gołębniku znajdującym się nad piekarnią, suchym i przyjemnie ciepłym nawet w zimne i wilgotne wiosenne dni. Takich kryteriów nie spełnia już wiosną

np. gołębnik ogrodowy. W gołębniku ogrodowym wahania temperatury są zbyt duże, by zapewnić gołębiom optymalne warunki do zdobywania nagród na lotach. Można temu oczywiście zapobiec poprzez odpowiednią izolację gołębnika ogrodowego, która będzie go chronić przed wilgocią i zmianami temperatury. Gołębniki ogrodowe mają też swoje zalety w innym aspekcie. Dają hodowcy wiele możliwości zajmowania się swoimi ulubieńcami np. w trakcie przerwy na lunch czy po pracy. W gołębnikach wilgotnych szybciej rozwijają się choroby, jak np. kokcydioza i trudniej je w takich warunkach zwalczyć. W dobrze przewietrzonych gołębnikach bardzo szybko obsychają odchody gołębi, co zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków chorobotwórczych.

[...]

Południowe położenie gołębnika wpływa korzystnie na cyrkulację powietrza i stwarza gołębiom dobre warunki do osiągania sukcesu na lotach.

Braki czy niedobory wynikające z niekorzystnego położenia gołębnika można zniwelować poprzez mądre działanie hodowcy. Trzeba jeszcze raz powtórzyć, że najważniejsze jest to, by gołębnik był suchy i miał dobrą cyrkulację powietrza. Jeśli w gołębniku zachwiana jest proporcja między dopływem tlenu a zapotrzebowaniem na świeże powietrze, powstają niedobory tlenowe skutkujące utratą formy u gołębi, brakiem apetytu i znacznie większą podatnością na choroby. Świeże powietrze jest jednym z podstawowych warunków do osiągania sukcesów lotowych. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, nawet najlepsze gołębie nie dokonają na lotach tego, do czego są zdolne i co potrafią. 

[...]

Cały artykuł dostępny # 8/2019


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Portal “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp