Baner

Portal dla Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: piątek, 28 czerwca 2019r.    Czytano: 1478 razy

Jak długo wdowiec może utrzymać formę?

To pytanie słyszy się na każdym kroku, a szczególne znaczenie ma ono dla niemieckiego programu lotowego. Programy lotowe obejmują od 12 do 14 lotów konkursowych dla gołębi dorosłych, w których muszą uczestniczyć od początku do końca te same gołębie, bez wyjątku. Jakość gołębia, metoda i umiejętności hodowcy, decydują o osiągnięciu celu. Gołębie z 10,11,12-toma nagrodami w sezonie, wcale nie są rzadkością i dowodzą, że istnieją i gołębie i hodowcy, którzy radzą sobie z różnymi problemami.

Dobry gołąb musi być gołębiem wartościowym, w przeciwnym razie nie ma sensu tracić na niego czasu. Ale wartość i jakość gołębia można postrzegać w różny sposób.

Widać to wyraźnie w programie lotowym naszych zachodnich sąsiadów, Belgów. Tu hodowcy są wyspecjalizowani w pewnych dziedzinach. Większość z nich wysyła gołębie na bardzo krótki dystans, przeważnie na odległość od 80 do 250 km. Specjaliści od średniego dystansu wybierają odległości od 300 do 500 km. Niewielka część belgijskich hodowców koncentruje się na długim dystansie, powyżej 600 km.

Krótki dystans opanowały gołębie energiczne, z temperamentem, nerwowe, ale ...

[...]

Istnieją takie szczepy gołębi, które posiadają te cechy i są bardzo energiczne, inne z kolei już z natury są bardzo spokojne. Zrozumiałe, że gołębie spokojniejsze potrafią przez dłuższy czas utrzymać stałą i równą kondycję. Z drugiej strony, gołąb energiczny i tryskający temperamentem, potrafi u mądrego i fachowego hodowcy zdziałać cuda na lotach konkursowych. Każdy początkujący hodowca, który nie ma jeszcze doświadczenia hodowlanego, powinien rozpocząć tę przygodę, ze spokojniejszymi gołębiami. ...

[...]

Istnieją pewne wskazówki pomagające rozpoznać kondycję lotową gołębia i jego formę. Pisałem już w innym miejscu, że zdrowie jest podstawowym warunkiem osiągnięcia dobrej kondycji i dobrej formy. Ważne informacje na temat zdrowia gołębi kryją ich odchody. Po ich wyglądzie, można dowiedzieć się wiele na temat pracy układu trawiennego oraz ogólnego samopoczucia gołębi. ...

[...]

Pierzenie puchu ściśle wiąże się z pojawieniem szczytowej formy, z optymalną kondycją fizyczną i psychiczną, które pozwalają zdobywać najlepsze wyniki. Zdrowi wdowcy regularnie zrzucają puch, który najczęściej leży w pobliżu odchodów z nocy. Ale czasami zdarza się, że w celi leży nieproporcjonalnie więcej puchu niż zwykle. To najczęściej oznaka wzrastającej formy. Choć przyczyna może być też inna,...

[...]

Oczywiście obserwacja gołębi, nie zawsze umożliwia rozpoznanie wszystkich zależności. Mimo to trzeba przyznać, że regularne zrzucanie puchu i dobra kondycja lotowa są ze sobą powiązane, a nieregularności w procesie pierzenia puchu, najczęściej wskazują na niestabilną formę lotową. Podobne wnioski można wysnuć w odniesieniu do wyglądu i obserwacji odchodów.

 

Cały artykuł dostępny # 6/2019


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Portal “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp