Publikacja na stronie: piątek, 15 czerwca 2018r. Czytano: 995 razy
Anna i Grzegorz Błaszczyk - Mistrzowie Polski kat. "C" 2014
Cieplice i Jelenia Góra to malowniczy zakątek naszego kraju, słynący z uzdrowisk, wód leczniczych i pięknego, górskiego krajobrazu. Od 2014 roku również ze wspaniałych wyników uzyskanych w kategorii "C" w Generalnym Mistrzostwie Polskiprzez naszych bohaterów.
Mieszkają oni w Jeleniej Górze przy ulicy Dolnośląskiej. W hodowli pomaga im utytułowany wieloma mistrzostwami kolega Hubert Paloc mieszkający w Niemczech. Pochodzi on z Wodzisławia, a lotował w oddziale Godów.
Autor: Wiesław Zator
Oddział 432 Karkonosze, w którym lotują Anna Grzegorz i Hubert liczy stu hodowców skupionych w pięciu sekcjach. Mistrzowska hodowla rozpoczęła się w 2009 roku od wybudowania części obecnie istniejących gołębników i sprowadzenia gołębi z Niemiec, Belgii oraz od polskich hodowców. Następnie etapami gołębniki były rozbudowywane w kolejnych latach. Są podniesione 50 cm nad ziemią pod nimi wysypany jest kamień wapienny. Podłogi są podgrzewane (tylko przy dużej wilgotności). Wentylacja jest tak skonstruowana, aby w gołębnikach nie występowały przeciągi, gdyż onepowodują wiele problemów zdrowotnych.
Jak mówi kolega Hubert Paloc gołąb, aby zasłużył sobie na rozpłód musi najpierw sprawdzić się jako lotnik. Tak więc w większości przypadków gołębie sprowadzane poddawane są selekcji lotowej.
Zanim przejdziemy do gołębi starych opowiedz nam Grzesiu, jak postępujecie przy odchowie młodych.
Otóż po gołębiach rozpłodowych wypuszczamy tak zwany zimowy lęg, a po lotowych staramy się tak łączyć pary, aby na dwa tygodnie przed pierwszy lotem młode były odsadzone. Przez pierwsze miesiące utrzymujemy młode w rzadko czyszczonych gołębnikach mających połączenie z wolierami. Podłogi wysypane są specjalnym kamykiem, który chłonie wilgoć. Młode w tych warunkach przebywają przez około dwa miesiące, nabywając naturalnej odporności. Z profilaktyki stosujemy w tym czasie szczepienie przeciw paramyksowirozie, a po czterech tygodniach szczepimy na ospę.
[...]
Jak prowadzisz samice podczas lotów długodystansowych?
Nie wszystko mogę zdradzić, powiem jednak że główny etap przygotowań polega na odrębnym karmieniu i treningu. Karmienie samic na długi dystans powinno wyglądać podobnie jak podczas odchowu młodych. Czyli super dobrze i często. Ponadto wywozimy samice dwa razy w tygodniu na odległość 70 km. A przy domu trenują 1 godzinę rano i 1 godzinę wieczorem. Chyba, że jest gorąco to obloty są skracane. Jeśli jest problem z długością oblotów wokół domu, to samice są wywożone na trening.
Jak wygląda praca z samcami?
Przy metodzie totalnego wdowieństwa większość par uczestniczy w locie. Jednak od wybitnych samców, które siadają czołowo zostawiamy samice w domu, tak że czekają na powrót partnera w gnieździe. Samce karmię do środy mieszanką z grochem. W zależności od pogody, trudności odbytego lotu i spodziewanego następnego lotu dostają mniej lub więcej karmy. Od środy karmię mieszankami bez grochu, lecz ze zwiększoną ilością konopi i roślin oleistych (łuskany słonecznik, murzynek itp.) Przy dalszych lotach dodaję też mielone orzeszki ziemne. Treningi samców rozpoczynam na dwa tygodnie przed lotami. Są one wywożone na odległość 50 km od domu trzy razy w tygodniu. Obloty samców wokół domu są wykonywane po samicach. Samce niechętnie latają wokół gołębnika, tak że często wymuszamy im ten oblot do 45 minut rano i wieczorem.
[...]
To fragment artykułu. Całość dostępna w 2/2016 numerze miesięcznika ?Złoty Gołąb?.
Oto wyniki uzyskane w ostatnich latach:
2011 - III Przodownik Kat. A Roczne,
- VI Przodownik Kat. G Roczne,
2012 - Mistrz Kat. G Roczne
- III Przodownik Kat. A
- III Przodownik Kat. B
2013 - II Wice Mistrz Kat. Roczne Region V
- Mistrz Okręgu Roczne
- X Drużyna Rocznych W Polsce
- XIII Drużyna Gołębi Młodych W Polsce
- 43 Przodownik Kat. A GMP
2014 - oprócz mistrzostw okręgu i regionu kat. C Mistrz Polski kat. C z coef.19,49
- III Gołąb w Polsce w kat. standard
- Reprezentował Polskę na wystawie w Budapeszcie
Kontakt:
Anna i Grzegorz Błaszczyk
58-560 Jelenia Góra
Ul. Dolnośląska 21
Tel. +48 607-307-978
Powrót:
Przeczytaj także